hammer-719061__340

מכתב התראה חריף

מצבי סכסוך בין גורמים שונים, מגיעים לעתים קרובות לבית המשפט. בין אם כך מתפתחים העניינים או שלא, ישנו כלי משפטי מיוחד, אשר יכול לסייע: מכתב התראה. מכתב מסוג זה, מפעיל לחץ על הצד השני, שבעקבותיו הוא עשוי להיענות לדרישותיכם. גם במידה והצד השני יסרב לדרישותיכם או אפילו יתעלם מהמכתב, יש למכתב יתרונות נוספים לקראת שלבי ההמשך. מכתב מסוג זה, ניתן לנסח באופנים שהם יותר או פחות "חריף", בהתאם לצורך.

כיצד זה נראה

מכתב התראה הוא בפועל מכתב שניסחתם, עם או בלי סיוע עו"ד, אשר נשלח לצד השני. המשלוח עשוי להתבצע בדרכים שונות – אין חובה בחוק לשלוח בצורה מסוימת (מלבד במקרה של תביעה לפינוי מושכר ותובענה על סכום קצוב- שם קיימת חובה על פי החוק). ניתן לשלוח למשל בדואר אלקטרוני או בפקס. אפשרות מאוד נפוצה ובעלת יתרונות רבים, היא משלוח בדואר רשום, עם אישור מסירה.

איך כותבים מכתב התראה חריף

מכתב התראה ייכתב לרוב במבנה הבא:

  1. בתחילתו יופיעו פרטי הנמען.
  2. תאריך משלוח המכתב מצד שמאל, כאשר מתחת לתאריך יצויין אופן המשלוח.
  3. הכותרת תכלול לרוב את הביטויים "הנדון: מכתב התראה", "לקראת נקיטת הליכים משפטיים" ו-"בגין..".
  4. לאחר מכן יופיעו בדרך כלל הסעיפים הממוספרים הבאים: הצגת העובדות החשובות לצורך העניין, הבהרת טענותיכם, הצגת דרישותיכם מהצד השני, הצגת כוונתכם לתבוע וציון המועד שעד אליו תחכו לתגובת הצד השני.
  5. בתחתית המסמך צריכים להופיע כמובן שם וחתימה.

 

עד כאן מדובר במבנה אופייני, אם כי לא מחייב. בדומה לכך, ישנן תוספות שונות שתוכלו להוסיף כדי להחריף את המכתב ולהעניק לו אפקט יותר הרתעתי. תוכלו לציין שלא יישלחו לצד השני מכתבי תזכורת בנידון. תוכלו גם לציין, שמכתב ההתראה אינו ממצה בהכרח את טענותיכם ושבמשפט אתם עשויים להעלות טענות נוספות.

מתי שולחים את המכתב?

מבחינת תזמון, מכתב התראה עשוי להישלח בשני סוגי מצבים. סוג אחד, הוא מצב שבו החוק מחייב אתכם לשלוח מכתב כזה. אם אין במקרה שלכם חובה כזו, בחוק או בחוזה, מקובל לשלוח מכתב התראה, רק לאחר מיצוי כול ההליכים הסבירים שאינם משפטיים. העברת הטיפול בסכסוך לבית המשפט מהווה צעד "חריף", אשר עשוי לשנות מהותית את אופי האינטראקציה בין הצדדים. זה הוא לא בהכרח תהליך קל, מהיר או זול. לכן, כדאי לחשוב היטב על תזמון המכתב.

בעד ונגד

בין יתרונות מכתב ההתראה: חסכון בזמן, כסף ועוגמת נפש, השגת דרישותיכם (מלאה או חלקית) והמחשת תום לב מצידכם בפני בית המשפט (אם תתבעו בהמשך). כמו כן, המכתב עשוי לגרום לצד השני להגיב עם מידע שימושי עבורכם.

חסרונות אפשריים, כוללים קבלת תביעת נגד, החרפת היחסים עם הצד השני, איבוד יתרון ההפתעה לקראת הגשת תביעה וחשיפת מידע שלא רציתם לחשוף. בכל מקרה, מן הראוי להיות מחויבים להחלטה שלקחתם במשלוח המכתב ובהצבת האולטימאטום. ניתן לראות מחויבות זו כיתרון או כחסרון. הדבר מתבטא בהמתנה ללא אינטראקציה מיוחדת נוספת עם הצד השני ובהגשת תביעה אם הוא לא הגיב כמבוקש, עד המועד שציינתם.

מדוע להסתייע בעו"ד לצורך שליחת מכתב התראה חריף?

לרוב, דווקא מכתב התראה חריף קל לכתוב לבד – לתת מוצא ספונטאני, לכול הכעסים והתלונות. אך זה בדיוק מה שמומלץ לא לעשות! עורך דין מנוסה, יסייע לכם להפריד בין טיעונים רגשיים מיותרים, לבין טיעונים ענייניים, בעלי ערך משפטי. מעבר לכך, יש שורה של סיבות חשובות להסתייע בעו"ד בכתיבת המכתב. לרשות העו"ד ידע וניסיון שאין לכם הכולל את הכרת החוקים הרלוונטיים למקרה ופסיקת ביהמ"ש. הוא יסייע לשפר את הסיכויים להשגת מטרות מכתב ההתראה. בהגעה לבית משפט, מכתב שניסח עו"ד ישפר את מצבכם. זאת, מאחר שהמידע שמוצג במכתב עצמו, מהווה חלק מעובדות הבסיס בדיונים על הסכסוך.

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מאמרים נוספים

תביעה אזרחית בתחום המיסים

תביעה אזרחית היא בהגדרתה הכללית תביעה משפטית הקשורה לתחומי המשפט האזרחי, אשר כולל בתוכו שלל תחומים ונושאים משפטיים המוגדרים אזרחיים ומסדירים סיטואציות וקשרים בין בני

קרא עוד »