מטבעות קריפטוגרפיים

מאז שהביטקוין נכנס לחיינו בשנת 2008, ההתייחסות הרגולטורית אליו עברה שינויים רבים. ביטקוין, המטבע הדיגיטלי המבוסס על טכנולוגיית בלוקצ'יין (שרשרת בלוקים), אמנם לא תלוי בגוף מרכזי כמו בנק או ממשלה, אך הרשויות בעולם וגם בארץ הוציאו לגביו הנחיות רגולטוריות וכללים מחייבים הנוגעים להיבט המיסוי.

מיסוי ביטקוין ומטבעות דיגיטליים – סקירה קצרה
מס ההכנסה האמריקאי הגדיר בשנת 2014 את הביטקוין כנכס, והתווה מדיניות מס אותה אימצו בשאר מדינות העולם, כולל ישראל. הביטקוין ושאר המטבעות הקריפטוגרפים כמו אתריום, פלוקדוט, קרדאנו סולאנה ואחרים, נחשבים כנכס ולא כמטבע כדוגמת השקל או הדולר. בשל כך, כל מימוש ומכירה של ביטקוין, נחשב כאירוע מס המחייב בדיווח לרשויות המס ובתשלום מס רווח הון של 25% .חשוב לדעת בנוסף, שנכון להיום גם כשאנחנו ממירים מטבע דיגיטלי אחד באחר ואף אם אין לנו עדיין רווח, התרחש כאן מבחינת רשות המיסים אירוע מיסוי, ואנחנו חייבים לדווח עליו.

זקוקים לייעוץ בנושא מטבעות וירטואלים? צרו איתנו קשר
עו"ד גיא סרוסי משמש כיו"ר (משותף) של ועדת מטבעות קריפטוגרפים במחוז מרכז של לשכת עורכי הדין.

ביטקוין ומטבעות דיגיטליים- פעילויות המשרד

מיסוי ביטקוין ומטבעות דיגיטליים

לצד תכנון מס נכון, כדי להימנע מקנסות בגין אי דיווח ותשלום מיסים, יש לתעד את כל הפעילות שלכם בזירת המסחר – מכירות, משיכות והפקדות כולל תאריך ושעת הפעולות, סכומים ושערים. בנוסף לכך, יש לאסוף את כל כתובות הבלוקצ'יין של הרכישות והמכירות של הביטקוין, וכן לשמור תיעוד של המוכרים או הקונים שעמם התקשרתם. מומלץ גם לשמור את ההתקשרות שלכם עם רשויות המס בעניין, ולאסוף מיילים ומכתבים שקיבלתם מרשות המס לגבי המטבעות הדיגיטליים שלכם.

כאמור, ביטקוין ושאר המטבעות הדיגיטליים נחשבים כנכס ולכן מחייבים דיווח מלא לרשות המיסים ותשלום מס בזמן אמת. כל ישראלי מחוייב לדווח על עסקה ופעולה עם המטבעות הדיגיטליים. סוגי העסקאות החייבות במס: כריית קריפטו, מכירת ביטקוין או מטבעות קריפטוגרפים אחרים, קבלת תשלומי ריבית והחלפה בין מטבעות. חוסר דיווח נחשב כעבירת מס ועלול להוביל לקנסות ואף להגשת כתב אישום פלילי בגין העלמת מס.
אנו במשרד עורכי דין גיא סרוסי מעניקים ליווי ודיווח לידחים ועסקים מול רשות המיסים. במסגרת השירות, אנו מלווים את לקוחותינו מול רשות המיסים, ומגישים דיווח בשקיפות מלאה על כל הפעילות שלהם בביטקוין ובמטבעות הקריפטוגרפים. השירות שלנו יסייע לכם לשלם את מינימום המס הנדרש בהתאם לחוק, ויאפשר לכם ליהנות ממקסימום רווחים באופן חוקי.

עו"ד גיא סרוסי ראש ועדת מטבעות קריפוטגרפים במחוז מרכז של לשכת עורכי הדין
עו"ד גיא סרוסי ראש ועדת מטבעות קריפוטגרפים במחוז מרכז של לשכת עורכי הדין

סיוע בהפקדת כספים שמקורם במטבעות דיגיטליים לבנק

לקוחות רבים פונים אלינו כשהם רוצים לממש את הביטקוין ו/או המטבעות הקריפטוגרפים ולהפוך לדולרים או שקלים כדי להעביר אותם בחזרה לחשבון הבנק. הרגולציה בישראל מצד בנק ישראל קפדנית וקשוחה, ולכן הבנקים בארץ מתייחסים בעין עקומה לכספים שמקורם במטבעות דיגיטליים ולא ששים לקבל אותם ללא הכנה מתאימה מצד הלקוח.
חשוב להבין שללא הכנה מוקדמת, העברת כספים לבנק שמקורם במימוש מטבעות דיגיטליים, יכולה להביא לסגירת חשבון הבנק, אובדן הכספים ומצד שני חיוב בתשלום מיסים בגינם. כך, שיצאו מכיסו הפרטי של הלקוח ולא מרווחי הכספים שמקורם במטבעות.
הליך העברת הכספים מזירת המסחר של המטבעות הדיגיטליים לחשבון הבנק, כרוך בהכנת דו"ח ניהול סיכון והלבנת הון העוקב אחר תנועות הבלוקצ'יין. דו"ח זה מסביר לבנק את הפעילות שלנו במטבעות הקריפטוגרפים ומפחית את הסיכון, כך שבסופו של יום נוכל להכניס את כסף לבנק.

העברת הכספים שמקורם במטבעות הדיגיטליים לחשבון הבנק שלכם, כרוכה בתהליך שדורש ליווי מתאים. אנו עוזרים ללקוחותינו, מלווים אותם מול מחלקות הציות בבנקים השונים ומסייעים להם לעמוד בדרישות הרגולציה בישראל למניעת הלבנת הון. אנו מבצעים הערכת סיכונים והלבנת הון בפעילות של המטבעות הדיגיטליים, תוך דגש על אימות הבעלות בנכסים ומקור הכספים. רק כספים שאנחנו בטוחים ביכולתנו להחזיר לבנק יכללו בדו"ח כדי למנוע כל סיכון ללקוח.

שחרור חשבונות קפואים בפלטפורמות מסחר

משרדנו מטפל בחשבונות של לקוחות שהוקפאו על ידי פלטפורמות המסחר כמו קראקן, קוינבייס, ג'מיני בייננס ואף פלטפורמות ישראליות כמו ביטוסי וביטס אוף גולד. אנו מתנהלים מול פלטפורמות המסחר ומסייעים לשחרר את החשבון שהוקפא. אנו עושים זאת באמצעות הליכי KYC ובתקשורת מול הגורמים הרלוונטים בפלטפורמות.

עו"ד גיא סרוסי ראש ועדת מטבעות קריפוטגרפים במחוז מרכז של לשכת עורכי הדין

הגנה משפטית במקרים של הונאה

לצערנו, קיימים לא מעט מקרי הונאה בתחום המטבעות הדיגיטליים. רק לאחרונה פורסם כי 26 ישראלים נעצרו במבצע משותף של משטרת תל אביב וה-FBI בחשד כי הונו לקוחות מרחבי העולם בהונאת מטבעות דיגיטליים. משרדנו מסייע לנפגעים בהונאות הקשורות במטבעות דיגיטליים וחברות בלוקצ'יין, ורושם הישגים משמעותיים בבתי המשפט תוך חשיבה משפטית וטכנולוגית להחזרת הכספים לנעקצים.

יוזמת חקיקה בתחום המטבעות הדיגיטליים

בימים אלו, עורך דין גיא סרוסי מוביל מספר יוזמות חקיקה בניסיון להקל על הרגולציה הכבדה בענף. זאת, מתוקף תפקידו כיושב ראש (משותף) ועדת מטבעות מחוז מרכז של לשכת עורכי הדין.
נכון להיום כל אירוע של מכירת מטבע קריפטוגרפי, קבלת מטבע קריפטוגרפי כתגמול במסגרת עבודה, המרת מטבע במטבע אחר, חייבים בדיווחו תוך 30 יום מקבלתם. באם לא מדווחים בתוך 30 ימים, ישנה ריבית על המס. עו"ד סרוסי מוביל יוזמת חקיקה שתאפשר לדווח בתוך חצי שנה או שנה, במסגרת דיווח שנתי כדי למנוע תשלומי ריבית בהם נושאים משקיעי הקריפטו נכון להיום.

יוזמת חקיקה נוספת שמוביל עו"ד סרוסי נוגעת להקלת הרגולציה ביחסם של הבנקים לכסף שמקורו במטבעות דיגיטליים. בקרוב תצא ועדת מטבעות דיגיטליים במחוז מרכז בראשותו של עו"ד סרוסי, עם חוות דעת המפרטת מהם המקרים הקלים והבטוחים, בהם יכול הבנק לנהוג הפחתת רגולציה. זאת, כשהוא מתבקש לאפשר להעביר אליו כספים שמקורם במטבעות וירטואליים. חזונה של הוועדה הוא שחוות הדעת תחייב את הבנקים, כך שלפחות במקרים מסויימים תוקל הרגולציה באירועי העברת כספים שמקורם במטבעות דיגיטליים.

עו"ד גיא סרוסי ראש ועדת מטבעות קריפוטגרפים במחוז מרכז של לשכת עורכי הדין

תשאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו  053-625-8969

מידע נוסף שווה קריאה..

מה יש לביל גייטס נגד איילון מאסק ומטבעות דיגיטליים?
נראה שהוויכוח הציבורי הסוער סביב המטבעות הדיגיטליים גולש לאחרונה למלחמה אמיתית.
בעוד שמספר לא מועט של מעצבי דעת קהל, שהיזם ואיל ההון אילון מאסק הוא המפורסם שבהם..
להמשך קריאה