ניהול הון משפחתי

ניהול הון משפחתי

במאמר הבא נסקור את נושא ההון המשפחתי, ניהל נכון על ידי עורך דין וכיצד הוא נראה ממבט משפטי ומבט עסקי

הון משפחתי שעובר מדור לדור, דורש ניהול קפדני ואסטרטגיה נכונה. זהו מקור ההון להשקעה ורווח שישמש את המשפחה בעתיד. בגלל החשיבות שבריכוז ההון, השקעתו ושמירה עליו במיוחד כאשר מדובר בתא משפחתי שצבר הון ונכסים רבים כך עולה גם החשיבות לניהול הון יעיל ומדויק שיביא לשמירה על ערכם של הנכסים ויניב רווחים. מהסיבה הזאת, ריכזנו עבורכם במאמר הבא את כל מה שכדאי לדעת על ניהול אפקטיבי של ההון המשפחתי ותפקידו של עורך הדין  כמנהל ההון המשפחתי. 

מה זה בעצם ניהול הון משפחתי?

אם בעבר מצבת הנכסים המשפחתית הממוצעת כללה דירה ורכב, כיום ישנה מגמה של גידול ההון הפרטי של משפחות שמתבטא בין היתר ברכישת נכסים נוספים והשקעה במכשירים פיננסיים. גם התא המשפחתי כמו עסקים, נדרש להיות במעקב ולדאוג לטיפול וניהול שוטף של הנכסים בין היתר לשם הגדלת ההכנסות.

לאור זאת, הגידול בהון מצריך התייחסות להיבטים כלכליים, משפטיים והיבטי מיסוי ועל כן גובר הביקוש לגורמים מקצועיים שמתמחים במתן שירותי 'פמילי אופיס'. שירותים אלו, מספקים מענה הוליסטי לניהול מקורות ההון שכוללים את הנכסים להשקעה, פוליסות שונות, חסכונות פנסיונים וכיוצא בזאת. אל תוך ניהול ההון נכנסים גם היבטים משפטיים, בין אם זה בעריכת הסכמים וצוואות במקרה של חלוקת הנכסים עקב פטירה ובין אם בניהול תאגידים משפחתיים או הסדרי הון זוגיים.

היכולות של עו"ד שמנהל את ההון המשפחתי

חשוב להבין. לעורך הדין המתמחה בניהול הון משפחתי תפקיד כפול. הן בניהול ההון והן בן בפן המשפטי. תפקידו של עורך הדין בניהול ההון המשפחתי, מתבטא בבחירת מארג נותני השירותים המקצועי והרלוונטי למשפחה, בחירת יועצי ההשקעות של המשפחה בהתאם לאסטרטגיה המשפחתית, וליווי משפטי של כל הפעילות. לעורך הדין המנהל הון משפחתי יתרון משמעותי בכך שכלל הפעילות סביב ועם ההון המשפחתי נבחנת בעיניים משפטיות, ומנווטות באחריות.

כפי שאמרנו, במסגרת ניהול ההון המשפחתי עורך הדין פועל בכמה אפיקי פעולה, עליהם נפרט בקצרה:

ניהול והקמת תאגידים משפחתיים ונאמנויות –  ייעוץ ותכנון לפני הקמה וריכוז נכסים משפחתיים בנאמנות בישראל ומחוץ לה. ליווי שוטף והתאמת היקף וסוג תאגיד לחברות משפחתיות, ניסוח וכריתת הסכמי מניות וייעוץ משפטי-תאגידי שוטף הן ברמה המסחרית והן ברמת דיני עבודה והסכמי העסקה.

היבטי מיסוי- סוגיית המיסוי היא אחת מהסוגיות המשמעותיות והחשובות בניהול הון משפחתי, וככזו ניתנת לה חשיבות יתרה. עורך דין הבקי בניהול הון משפחתי, פמילי אופיס, תפקידו לבחון את פעילות המשפחה מזווית מסויות, ולמצוא עבורה פתרונות מיסוי אפקטיביים. משרדנו מתגאה במחלקת מיסים איכותית עם עשרות שנות ניסיון צמטברות בראשו של עו"ד אמנון סמרה.

הסדרת מאגר היועצים ונתוני השירותים למשפחה- בהתאם לאסטרטגיית המשפחה הנקבעת מדי תקופה קבועה, עורך הדין מאתר ומרכיב את אנשי השירות הרלוונטיים למשפחה וכן את יועצי ההשקעות האמינים והאיכותיים הנדרשים עבור המשפחה.

הסדרים זוגיים – אחת מהרגישויות שמעלה התא המשפחתי היא ביחסים זוגיים, בתוך כך, עורך הדין ייעץ לבני הזוג בכל הנוגע לזכויותיהם הכלכליות בהתאם למעמדם הזוגי ויערוך הסכמי ממון בעת הצורך. כמו כן, במקרה של גירושים יעניק ייעוץ וליווי של ההליך בין היתר בהיבטי רכוש ומס.

ניסוח ועריכת הסכמים משפחתיים והעברה בין דורית– ייסוד הסכם שכולל את החזון וערכי המשפחה ובתוכו גם הצהרת כוונות והסכמים. כמו כן, עורך הדין מספר מעטפת של תכנון ההון המשפחתי ועיגונו בהסכמים. ביניהם גם הסדרים משפחתיים של העברת נכסים וכספים במסגרת הסכמי הלוואה ומתנה.

כשרות משפטית  –ניסוח של ייפוי כוח מתמשך וייעוץ לצדדים, מתן מענה משפטי בכל הנוגע למינוי אפוטרופוס וייעוץ במקרים בהם נשללת כשרותו המשפטית של אחד מחברי המשפחה.

ניהול עזבונות ועריכת צוואות – העברה בין דורית של ההון כוללת גם היבטים רבים בתחום הירושה. בתוך כך, עורך הדין מטפל בצוואות הפקדתן, קיום צווי ירושה, ניהול עיזבון, עריכת הסכמים בין יורשים ואף בטיפול בצווי ירושה בישראל עבור לקוחות זרים אשר מחזיקים נכסים בישראל.  

מעמד אישי – הסדרת רישום ברשויות המדינה של המצב האישי של בני המשפחה וטיפול בהיבטים משפטיים בתחום האזרחות וההגירה.

כפי שראינו, כשמדובר בניהול הון משפחתי, הטיפול הוא הוליסטי וכולל היבט עסקי, משפחתי ומשפטי יחד. קבלת שירות משפטי יעיל כחלק מהמעטפת ההוליסטית של ניהול ההון, היא בעלת משמעויות קריטיות שכן טיפול רשלני עשוי להביא במקרה הטוב לירידה בערכם של הנכסים ובמקרה הרע, קריסה כלכלית משפחתית שיכולה להשפיע גם דורות קדימה.

משרדנו, בראשותו של עו"ד גיא סרוסי מתמחה במתן ייעוץ משפטי מקיף במסגרת ניהול ההון המשפחתי ובעל ניסיון מוכח בעולמות אלו. פנו אלינו ונשמח להעניק לכם שירות משפטי יעיל ואיכותי בניהול ההון המשפחתי.

צרו איתנו עכשיו קשר באחת הדרכים הבאות:
1. התקשרו עכשיו למספר 03-6016565 או ישירות לנייד 052-5253237
2. שלחו לנו מייל  guy@sm-lawyers.co.il עם השם והטלפון שלכם וניצור אתכם קשר בהקדם.
3. מלאו את הפרטים כאן בתיבה וניצור איתכם קשר בהקדם.

משרדנו מתמחה בייעוץ משפטי בנושא ניהול הון משפחתי

מחכים לייעץ לכם, עו״ד גיא סרוסי וצוות המשרד

רוצים לקבל מאיתנו את החדשות והעדכונים הכי חמים בעולם המשפט?

מתחייבים לתוכן משפטי איכותי

מאמרים נוספים