משרד עורכי דין גיא סרוסי > תחומי המשרד

ערוך דין למטבעות קריפטוגרפיים ובלוקציין

כך תתמודדו מול היבטי המיסוי של המטבעות הדיגיטליים

מאז שהביטקוין נכנס לחיינו בשנת 2009, ההתייחסות הרגולטורית אליו עברה שינויים רבים. המטבע הדיגיטלי המבוסס על טכנולוגיית בלוקצ'יין (שרשרת בלוקים), אמנם לא תלוי בגוף מרכזי כמו בנק או ממשלה, אך הרשויות בעולם הוציאו לגביו הנחיות רגולטוריות הנוגעות להיבט המיסוי.

מס ההכנסה האמריקאי הגדיר בשנת 2014 את הביטקוין כנכס, והתווה מדיניות מס אותה אימצו בשאר מדינות העולם, כולל ישראל. הביטקוין ושאר המטבעות הקריפטוגרפיים כמו אתריום או Cardano, נחשבים כנכס ולא כמטבע כדוגמת השקל או הדולר. בשל כך, כל מימוש ומכירה של ביטקוין, נחשב כאירוע מס המחייב בדיווח לרשויות המס ובתשלום מס רווח הון של 25%.
חשוב לדעת בנוסף, שנכון להיום גם כשאנחנו ממירים מטבע דיגיטלי אחד באחר ואף , התרחש כאן מבחינת רשות המיסים אירוע מיסוי, גם אם עדיין לא הרווחנו כספים מהמטבע החדש ואנחנו חייבים לדווח עליו לרשות המסים.

גילוי מרצון על פעילות בביטקוין
לצד תכנון מס נכון, כדי להימנע מקנסות בגין אי דיווח ותשלום מיסים, יש לתעד את כל הפעילות שלכם בזירת המסחר – מכירות, משיכות והפקדות כולל תאריך ושעת הפעולות, סכומים ושערים. בנוסף לכך, יש לאסוף את כל כתובות הבלוקצ'יין של הרכישות והמכירות של הביטקוין, וכן לשמור תיעוד של המוכרים או הקונים שעמם התקשרתם. מומלץ גם לשמור את ההתקשרות שלכם עם רשויות המס בעניין, ולאסוף מיילים ומכתבים שקיבלתם מרשות המס לגבי המטבעות הדיגיטליים שלכם.

כאמור, ביטקוין ושאר המטבעות הדיגיטליים נחשבים כנכס ולכן מחייבים דיווח מלא לרשות המיסים ותשלום מס בזמן אמת. כל ישראלי מחוייב לדווח על כל עסקה ופעולה במטבעות דיגיטליים, כמו קנייה, מכירה, קבלת תשלומי ריבית והחלפה בין מטבעות. חוסר דיווח נחשב כעבירת מס ועלול להוביל לקנסות ואף להגשת כתב אישום פלילי בגין העלמת מס.
אנו במשרד עורכי הדין גיא סרוסי מעניקים שירות הליך גילוי מרצון מול רשות המיסים. במסגרת השירות, אנו מלווים את לקוחותינו מול רשות המיסים, ומגישים דיווח בשקיפות מלאה על כל הפעילות שלהם במטבעות הקריפטו. השירות שלנו יסייע לכם לשלם את מינימום המס הנדרש בהתאם לחוק, ויאפשר לכם ליהנות ממקסימום רווחים באופן חוקי.

סיוע בהפקדת כספים שמקורם במטבעות דיגיטליים לבנק
לקוחות רבים פונים אלינו לאחר מימוש המטבעות והפיכתם לדולרים או שקלים כדי להעביר אותם בחזרה לחשבון הבנק. הרגולציה בישראל מצד בנק ישראל קפדנית וקשוחה, ולכן הבנקים בארץ מתייחסים בעין עקומה לכספים שמקורם במטבעות דיגיטליים ולא ששים לקבל אותם ללא הכנה מתאימה מצד הלקוח.
חשוב להבין שללא הכנה מוקדמת, העברת כספים לבנק שמקורם במימוש מטבעות דיגיטליים, יכולה להביא לסגירת חשבון הבנק, אובדן הכספים ומצד שני חיוב בתשלום מיסים בגינם. כך, שכספים ישולמו בגין המיסוי מכיסו הפרטי של הלקוח ולא מרווחי הכספים שמקורם במטבעות.
הליך העברת הכספים מזירת המסחר של המטבעות הדיגיטליים לחשבון הבנק, כרוך בהכנת דו"ח העוקב אחר תנועות הבלוקצ'יין. דו"ח זה מזהה אותן כתנועות שאינן קשורות בהלבנת הון, ומפנה אותן לבנקים.

העברת הכספים שמקורם במטבעות הדיגיטליים לחשבון הבנק שלכם, כרוכה בתהליך מורכב. אנו עוזרים ללקוחותינו, מלווים אותם מול מחלקות הציות בבנקים השונים ומסייעים להם לעמוד בדרישות הרגולציה בישראל למניעת הלבנת הון. אנו מבצעים הערכת סיכונים להלבנת הון בפעילות של המטבעות הדיגיטליים, תוך דגש על אימות הבעלות בנכסים ומקור הכספים. רק כספים שאנחנו בטוחים ביכולתנו להכניס לבנק מהארנקים בדיגיטליים יכללו בדו"ח כדי למנוע כל סיכון ללקוח.

הגנה משפטית במקרים של הונאה
לצערנו, קיימים לא מעט מקרי הונאה בתחום המטבעות הדיגיטליים. רק לאחרונה פורסם כי 26 ישראלים נעצרו במבצע משותף של משטרת תל אביב וה-FBI בחשד כי הונו לקוחות מרחבי העולם בהונאת מטבעות דיגיטליים. משרדנו מסייע לנפגעים בהונאות הקשורות במטבעות דיגיטליים וחברות בלוקצ'יין, ורושם הישגים משמעותיים בבתי המשפט תוך חשיבה משפטית וטכנולוגית להחזרת הכספים לנעקצים.
ליווי משפטי למסחר אלקטרוני מבוסס מטבעות דיגיטליים
כיום, התשלום בביטקוין ובשאר המטבעות הדיגיטליים הפך נפוץ מאוד, ויותר ויותר אנשים בוחרים להשתמש במטבעות אלו לרכישה של מוצרים מחנויות מקוונות ומפלטפורמות שונות למסחר אלקטרוני כדוגמת אמזון. אנו במשרד עורכי דין גיא סרוסי, עוסקים בליווי משפטי של עסקים במכירות און ליין. אנו מסייעים ללקוחות בכל הנוגע לקבלת תשלום מבוסס מטבעות, וכן עוזרים לבצע רכישות עם המטבעות באופן מבוקר ובטוח.

יוזמת חקיקה בתחום המטבעות הדיגיטליים
בימים אלו, עורך דין גיא סרוסי מוביל מספר יוזמות חקיקה בניסיון להקל על הרגולציה הכבדה בענף. זאת, מתוקף תפקידו כיושב ראש (משותף) ועדת מטבעות מחוז מרכז של לשכת עורכי הדין.
נכון להיום המרה של מטבע דיגיטלי אחד במטבע דיגיטלי אחר, נחשבת לאירוע מס וחייבת במס רווח הון של 25% כמו גם דיווח לרשות המיסים. הסיבה לכך היא שמבחינת רשות המיסים המרה של מטבעות דיגיטליים כרוכה בשתי פעולות – פעולת מכירה של המטבע עליה יש לשלם מס, וכן פעולה של רכישת המטבע החלופי. כל פעולה של המרה, כרוכה בתשלום מס רווח הון. חשוב לציין כי גם אם שווי המטבע המומר לשווי המטבע אליו ברצונכם להמיר, ההמרה בין המטבעות תיחשב בכל זאת כאירוע מס.
עורך דין סרוסי יוזם הצעת חוק במסגרת ועדת מטבעות קריפטו במחוז מרכז של לשכת עורכי הדין. במסגרת בצעת החוק יבוטל אירוע המרת המטבעות הדיגיטליים כאירוע המס. משרדנו פועל על מנת לצמצם את חבות המס בגין המרת מטבעות, וכך לסייע ללקוחותינו לחסוך כסף רב.

יוזמת חקיקה נוספת שמוביל עו"ד סרוסי נוגעת להקלת הרגולציה ביחסם של הבנקים לכסף שמקורו במטבעות דיגיטליים. בקרוב תצא ועדת מטבעות דיגיטליים במחוז מרכז בראשותו של עו"ד סרוסי, עם חוות דעת המפרטת מהם המקרים הקלים והבטוחים, בהם יכול הבנק לנהוג הפחתת רגולציה. זאת, כשהוא מתבקש לאפשר להעביר אליו כספים שמקורם במטבעות וירטואליים. חזונה של הוועדה הוא שחוות הדעת תחייב את הבנקים, כך שלפחות במקרים מסויימים תוקל הרגולציה באירועי העברת כספים שמקורם במטבעות דיגיטליים.

אז אם אתם סוחרים בביטקוין או במטבעות דיגיטליים אחרים, אתם מוזמנים לפנות אלינו. משרדנו בעל ידע רב בתחום המטבעות הדיגיטליים על ענפיו השונים, ואנו מנוסים בהתנהלות מול רשויות המס. צרו עמנו קשר ונשמח לסייע לכם.