המסחר

מסחר בגזרה הבינלאומית – היבטים שחשוב להכיר

מה חשוב להכיר בגזרה הבינלאומית בתחום המסחר

אם ישנו משהו שיכול לתמצת במעט את עולמנו המורכב והלא בטוח, זהו תחום המסחר הבינלאומי – דיני הסחר הבינלאומיים כוללים חוקים ותקנות מכס, המתייחסים למסחר בין מדינות, כאשר עורכי דין לסחר בינלאומי מתמקדים, לרוב, ביישום החוק המקומי הנוגע לסחר הבינלאומי וכן החוק הבינלאומי המבוסס על הסכמים המסדירים את המסחר הבינלאומי

המסחר בינלאומי – כללים ותקנות

מההיבט המקומי, הסחר הבינלאומי כולל שני תחומים עיקריים:

  • תקנות יבוא – כלי המשמש את הממשל המקומי לקביעת תקנות כנגד יבוא הגורם לנזק מהותי לתעשייה המקומית בגלל תמחור זר לא הוגן ו/או בגלל סובסידיות זרות.
  • תקנות יצוא – תקנות המסדירים ייצוא של ציוד רגיש (תוכנות וטכנולוגיות), מסיבות הקשורות ביעדי מדיניות החוץ והביטחון הלאומי.

בחזית האמנה הבינלאומית עומד הארגון WTO (World Trade Organization). ארגון בינלאומי רשמי זה מסדיר את ענייני הסחר הבינלאומי. חברות עשויות להזדקק לייעוץ עורך דין מומחה, בכול מה שקשור לעמידה בכללי ה-WTO.  דוגמאות להסכמים בינלאומיים רלוונטיים אחרים הם הסכם סחר חופשי בצפון אמריקה (NAFTA – North American Free Trade Agreement) והסכמים דו צדדיים הנוגעים להשקעות

רומניה כדוגמה לסחר בינלאומי תוסס – יבוא ויצוא כאחד

ניקח לדוגמה את הסחר הבינלאומי ברומניה, שיכול לקרוץ במיוחד לאלה מבינכם שמצוידים בדרכון ואזרחות רומנית – מדינה זו מייצאת בעיקר מכוניות, מנועי מכוניות, מוליכים חשמליים, מבודדים ושמני נפט, בעוד שהיבוא שלה מתמקד בחלקים לכלי רכב, נפט גולמי, תרופות וכלי רכב. בנוסף האיחוד האירופי הוא שותף מסחרי עיקרי של רומניה (לדוגמה, בשנת 2018 האיחוד האירופי היה אחראי על 76.7% מהיצוא (בעיקר לגרמניה, איטליה וצרפת), ועל 74.6% מהיבוא. יעדים חשובים נוספים  לסחר הבינלאומי של רומניה הם טורקיה, ארה״ב, סין ורוסיה.

מדוע חשוב להיעזר בעו"ד מומחה בסחר בינלאומי?

עורך דין המתמחה בדיני סחר בינלאומי יסייע לכם להשיג יחס הוגן בשווקים החדשים תוך שמירה על החוקים המקומיים ועל הרווחיות שלכם. ישנם משרדי עורכי דין המתמקדים רק בהיבט אחד של החוק (כמו חוקים נגד הצפת השוק), ואילו אחרים מטפלים בכל סוגיה הנוגעת לתחומי הסחר הבינלאומי.  תחומים אחרים שהעתיד צופה להן צמיחה גדולה בתחום הסחר הבינלאומי, נוגעות לחוקים להגנת המידע והפרטיות. במצב היום, מה שמותר או אסור, שונה מאוד ממדינה למדינה.

במה עוסקים עורכי דין המומחים בסחר בינלאומי?

  1. מתן ייעוץ לחברות – הן לחברות מקומיות העוסקות בעסקים בחו״ל והן לחברות זרות הפועלות בארץ.
  2. מתן ייעוץ בנושאים כגון דיני הסחר הבינלאומי הרלוונטיים, תקנות וכללים אלה ואחרים, עריכת חקירות פנימיות, וייצוג העסק בפעולות אכיפה הקשורות להפרת כללים אלה.
  3. הענקת ייצוג וסיוע ללקוחות הנקלעים לסכסוכים הקשורים לחוקי ייבוא ויצוא, ייצוג מול בית משפט לסחר בינלאומי, סיווגי המכס, בהערכת שווי וכו׳, וכן בהבטחה שבידיהם הרישיון המתאים ליבוא ו/או ליצוא סחורות.

מאמרים נוספים

בועת Binance

ישראלים רבים אינם מודעים עדין לבעייתיות הנלוות להשקעה בבורסת הקריפטו הגדולה בעולם, בורסת Binance. מה הבעיות הכרוכות בהשקעה בבורסת בינאנס? מה הסיכונים בהשקעה ב Binance

קרא עוד »