מאמר סרוסי מארון משרד עורכי דין

פגיעות פוסט טראומה במהלך שירות צבאי

רבים מהחיילים נחשפים לאירועים שרמת חומרתם ופגיעתם יכולה לגרום לפגיעות פוסט טראומה במהלך שירות צבאי. כיצד ניתן לזהות? מדוע הפגיעה קורית ומה ניתן לעשות? ומדוע חובה לקבל ליווי משפטי שוטף לאורך כל ההליך?

כולנו עוברים אירועים משמעותיים בחיינו. יש אירועים לא נעימים או מכאיבים שנחקקים בתוכנו ואנו נזכור אותם לעד. אבל, יש סיטואציות שקורות והן מעבר ללא נעימות או כואבות. אלו סיטואציות שבהן האדם שחווה אותן אינו מסוגל להתמודד מה שהוא רואה וחווה ואינו מסוגל לעבד את המשמעות של מה שקרה. אלו סיטואציות שייחשבו כטראומה. הטראומה נשארת ומשפיעה על התפקוד וההתנהלות של האדם ביום יום.

 

במדינת ישראל ישנם אירועים רבים אשר גורמים לקושי בהתמודדות הנפשית . בין אם מדובר על אזרחים שצריכים לרוץ מהר למקלט כי יש אזעקת ’צבע אדום‘ ובין אם מדובר על חייל קרבי שנלחם ולצידו חבר שמת או נפגע באופן קשה בגלל קרב. האחרון יכול לסיים את השירות הצבאי אך המאורעות יישארו עמו והוא יאבד חלק מההתנהלות ה‘רגילה' בגלל אותה טראומה.

 

תסמיני פגיעות פוסט טראומה במהלך שירות צבאי ולאחריו

 

משמעות פוסט טראומה הנה החווייה של החייל שמתמשכת אף לאחר שהאירוע קרה שמשפיעה על התנהלותו. התסמינים יכולים להתבטא בפחדים או חרדות לאורך היום והלילה. מהתסמינים הקשים יותר ניתן לראות התרחקות והתבודדות חברתית, התפרצויות זעם וחוסר סבלנות וקושי ליצור קשר אינטימי וזוגי. ישנם שסובלים מפגיעות פוסט טראומה מהשירות הצבאי ומתקשים לישון ברוגע או להחזיק בעבודה לאורך זמן. ההשפעות הן ארוכות טווח, פוגעות באיכות החיים ואף מסוגלות להוביל לנכות נפשית שתמנע מהאדם לחיות המשך חיים מלאים ומספקים לאחר השירות הצבאי.

 

 

 

כיצד ניתן לעזור?

 

העובדה כי יש תופעה כזו ושזה אפשרי לחוות אירועים בעבר כאילו קרו אתמול, היא לא תופעה שרבים מתגאים בה. הרבה מן הסובלים ממנה מתעלמים, מבטלים או מתכחשים לאורך שנים שהם סובלים מפגיעת פוסט טראומה. התוצאה היא חוסר טיפול וחוסר מודעות. היות ומדובר על פגיעות נפשיות, הרבה מאלו שסובלים מפגיעות פוסט טראומה נראים בריאים לחלוטין מבחינה חיצונית. אך, כאשר מתבוננים פנימה רואים את הקושי.

 

וכיום, ישנה מודעות גדולה יותר והבנה של המשמעות של חיים בפוסט טראומה וישנה שלוחה של משרד הבטחון שאליו שייכים כל החיילים, שמתמקדת במקרים מסוג זה. היחידה מיועדת לתת מענה להבין את התופעה, את תסמיניה ולעזור למי שמתקשה בהתמודדויות עם חיי היום יום  מטיפולים פסיכולוגיים, עזרה במציאת עבודה ומתן כלים להתמודדויות בעבודה ועד לפיצויים ולעזרה כספית חודשית בהתאם לקושי ולחומרת המצב.

 

לאלו שגם מתקשים בהליך אל מול משרד הבטחון ישנה גם עזרה משפטית שיכולה לעזור באיסוף המסמכים הנדרשים, בהבנת המצב ובהכנה לקראת הועדות והבדיקות השונות וזאת מתוך הבנה שהלומי הקרב סביר שיתקשו גם בפן הבירוקרטי ובטח מול הליכים ודמויות סמכות שונות.  מדובר על הליך מאוד רגיש ומתוך הבנה מלאה שהסובלים מפוסט טראומה חיים את חייהם כאילו לא עזבו את האירוע כלל.

 

זכרו!

 

אין זה משנה מתי קרתה הפגיעה וכמה זמן עבר מאז הפגיעה. לרוב, אנו חושבים לעצמנו, כי אם עברו עשר שנים זה כבר מאוחר מדי מכדי לתבוע על המקרה שקרה. אך, חשוב לדעת, כי במקרים אלו אין חוק התיישנות. כלומר, בכל רגע נתון, כל מי שחווה פגיעות פוסט טראומה במהלך שירות צבאי, יכול ואף זכאי לתבוע בעבור זכאות לפיצויים ושאר הזכאויות השונות. מומלץ שלא להשאר עם החווייה לבד ויש להעזר בהקלות השונות שמעניק החוק בלי תלות בזמן שעבר.

 

משרדנו מעניק ייצוג וליווי משפטי מהרגע הראשון, שמבחינתנו הוא הקשה ביותר – כאשר המדובר בהחלטה לפנות למיצוי הזכויות מול קצין התגמולים, וההכרה במצב הרפואי כזה שקשור לתנאי השרות הצבאי.

 

טיפול משפטי נכון ומקצועי יכלול סיוע, מהרגע הראשון, באיסוף והכנת מלוא המסמכים הרפואיים הדרושים לעניין, וביצוע פניה מתאימה לקצין התגמולים עם תיאור מדוייק ואמיתי של תנאי השירות אשר גרמו למצב הנפשי הפוסט טראומאטי.

 

כמו-כן, נדרש ליווי צמוד בועדות הרפואיות, במהלכן ניתן, לצערנו, חלון הזדמנויות קצר ביותר לפריסת התמונה המלאה, ועל כן, חשוב להיות מלווה בעורך דין מיומן ובעל ניסיון בתחום.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מאמרים נוספים

תובענות ייצוגיות

תובענה ייצוגית היא תביעה במשפט אזרחי שבה אדם יחיד תובע בשם קבוצה. התובענה הייצוגית מבוססת על מקרים בהם ישנם נפגעים רבים, אך לכל אחד מהם

קרא עוד »