מאמר סרוסי מארון משרד עורכי דין

רשלנות רפואית בטיפולי שיניים

אחד הסיוטים הגדולים בעת קביעת תור לטיפולי שיניים הוא שיעשה איזשהו נזק שיפגע בתפקוד ובאיכות החיים לטווח ארוך. אז מה חשוב לדעת כשמגיעים לרופא שיניים? ומה עושים במקרה של נזק שנגרם מהטיפול?

מי מאיתנו לא נזקק לטיפולי שיניים במהלך חייו? מבעיות קלות כמו עששת קטנה ומקומית או סתימה ועד לכתרים, טיפולי שורש וטיפולים מורכבים יותר. השיניים שלנו הן חד פעמיות (לאחר החלפת מערכת השיניים החלבית) ויש חשיבות רבה לשמירה על בריאותן ותקינותן עד כמה שניתן. אך יש מאיתנו אשר דורשים טיפולים בגלל מערכת חלשה ופגיעה ויש שהם חסרי מודעות לצורך זה ועם השנים השיניים נפגעות ודורשות טיפול.

 

לא כולם יודעים את משמעות הטיפולים או מהי אחריות הרופא בטיפול. אנו מגיעים לטיפול ונותנים אימון ברופא, יושבים על כסא המטופל, פותחים את הפה ומאפשרים לרופא השיניים לעשות כבשיקול דעתו  מתוך אמון בו ומתוך ההסבר הראשוני שנתן למקור הכאב. אך, מהו באמת המידע אותו נדרש רופא השיניים להעביר לפני ובמהלך הטיפול? מהן חובותיו וכיצד ניתן למנוע רשלנות רפואית בטיפולי שיניים?

 

חובת הרופא למניעת רשלנות רפואית בטיפולי שיניים

 

רופא השיניים ככל אדם ובעל מקצוע יכול לטעות באבחנתו או בטיפולו, אך, בבסיס עבודתו הוא מתחייב לעשות את המיטב שניתן, להיות זהיר ולבדוק את עצמו בכל מפגש ומפגש כדי לוודא טיפול נכון עבור המטופל. מהאבחנה והבדיקה ועד להסקת המסקנות ולטיפול עצמו.

 

מעבר לכך, רופא השיניים מחוייב להסביר את המצב הקיים והטיפול הנדרש באופן בו המטופל יבין כך שיוכל לחתום על דף הסכמה מדעת לטיפול מתוך הבנה וידיעה של הסיכונים ושל ההליך הצפוי, וכן להבין את האופציות הטיפוליות העומדות בפניו, ומדוע אותו רופא החליט לבחור טיפול זה ולא אחר.

 

אחד הגורמים האפשריים לרשלנות רפואית היא שימת לב לנושא הזרקת חומרי ההרדמה. על רופא השיניים לוודא שהוא מודע לרגישות מסויימת הקיימת ולמתן מינון מתאים והדרגתי למטופל שכן איזור הטיפול הנו אזור רגיש ומלא בעצבים אשר מינון גבוה מדי יכול בקלות לפגוע במערכת הפה והלסת ולגרום לנזק ולכאב תמידי. גורם נוסף נעוץ במתן טיפול לא נכון שלא מתאים למצב המטופל, ואף נוגד את ההסבר שניתן לו בעת קבלתו למרפאה. במהלך השנים, היה משרדנו עד למקרים קשים בטיפול בשיניים, בהם נגרמו נזקים קשים ואף בלתי הפיכים למטופלים.

 

מידע אודות אפשרויות הטיפול השונות

 

חובה חשובה המוטלת על רופא השיניים הנה להעניק למטופל מידע אודות האפשרויות הקיימות לטיפול אותו המטופל נדרש. מכיוון שכיום, קופת החולים ומרכזים פרטיים שמים לב גם לפן הכלכלי וישנן אפשרויות טיפול יקרות יותר ורווחיות יותר, על רופא השיניים לוודא שאינו מוטה ומושפע מכך ולהציע את כל האפשרויות הקיימות עם המלצה לטיפול הנכון ביותר למצב ולא הנכון ביותר לקופת קופת החולים.  לכן לפני טיפול מורכב בין אם מדובר על הליך הכרחי ובין אם מדובר על הליך אלקטיבי חשוב לשאול על האפשרויות הקיימות, מבחינת החומרים שבהם משתמשים ומשך הטיפול ומורכבותו.

 

מקצועיות הרופא כפרמטר עיקרי לטיפול מוצלח

 

אחד מהגורמים האפשריים לרשלנות רפואית היא טיפול שיניים בזמן שהרופא אינו מומחה או בעל נסיון בתחום או חוסר תשומת לב דווקא מתוך השאננות המקצועית.  בעת הטיפול חשוב לשים לב לתנועה ולאופן העבודה של הרופא. כמו גם, לבדוק את ניסיונו לפני הטיפול ולוודא שקיים פיקוח במידה שמדובר על תהליך מורכב שהרופא הנו חסר ניסיון בו.

 

גורם נוסף הוא אי ביצוע בדיקות הדמייה מתאימות לפני מתן טיפול, אשר גורמות בסופו של דבר לכך שהטיפול שניתן נכשל.

 

חשוב ! ככל ונפגעתם מטיפול רשלני של רופא שיניים, מומלץ להמתין עם ביצוע טיפול מתקן, ולפנות תחילה לקבלת ייעוץ משפטי, אשר יתועד במהלכו מצב השיניים והנזק שנגרם מאותו טיפול, זאת לפני שמתקנים את מצב השיניים ופונים לרופא אחר.

 

לסיכום

 

רשלנות רפואית בטיפולי שיניים יכולה לקרות בכל טיפול הגם שהסבירות גבוהה יותר בטיפולים מורכבים יותר. יש חשיבות רבה לקבל את כל המידע הנדרש. ככל שיש יותר סיכון בטיפול, מומלץ אף לפנות לקבל ייעוץ משפטי כדי להיות מוכנים למקרה בו יעלה קושי או בעיה.

 

לאורך הטיפול החל מהשלב הראשון של האבחנה והצעת המחיר ועד לסיום התהליך, חשוב לשמור את המסמכים השונים, לשאול שאלות ולוודא שנעשה כל ניסיון להעניק טיפול שיניים מוצלח ומקצועי למניעת פגיעה מיותרת.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מאמרים נוספים

מתי לפנות לייעוץ משפטי?

עולם המשפט הוא מסועף ומורכב והמערכת המשפטית מאתגרת למי שלא מגיע עם רקע מקדים, ידע וניסיון. יתכנו מצבים רבים בהם תזדקקו ל"גלגל הצלה" כדי לצאת

קרא עוד »