קניית דירה

קניית דירה לאחר הליך חדלות פירעון- כן זה אפשרי!

קניית דירה לאחר הליך חדלות פרעון היא עניין של בניית האשראי וגם, של טיימינג.

 

האם רכישת דירה לאחר הליך חדלות פירעון, אפשרית?

הליך חדלות פירעון בא לעולם כדי להפחית או אפילו לבטל את כל החובות של אדם שנקלע בעל כורחו אליהם ואין לו כל יכולת לפרוע אותם, היות וסך התחייבויותיו גבוה מסך נכסיו. אך אחד החסרונות המשמעותיים שבהליך המבורך הזה, הוא הפגיעה בדו"ח האשראי ובציון האשראי של החייב, מה שיכול להיות גורם משפיע על היכולת להשיג הלוואה בעתיד לצורך כזה או אחר ובייחוד הלוואת משכנתא אשר נחשבת לגדולה ופרוסה לאורך תקופה ארוכה מאוד.

אז כן, אפשר לקנות דירה אחרי שהחייב סיים את הליך חדלות הפירעון בעניינו, אבל צריך קצת סבלנות ותכנון פיננסי נכון. חשוב לבדוק את דו"ח האשראי באופן קבוע כדי לדעת אם הפרטים המופיעים בו נכונים ומה שלא נכון צריך להיות מוסר באופן מיידי. אפשר להביא לבנייה ושיקום מחדש של נתוני האשראי של החייב וכך גם לתדמית האישית שלו המצטיירת בפני הגופים המלווים, וזאת, מלאכה מאתגרת.

 

ראשית, יש לקבל הפטר מהחובות

מהי תקופת ההמתנה לאחר שהליכי חדלות הפירעון הסתיימו שבסיומה ניתן יהיה לקבל משכנתא ולרכוש דירה?
זה תלוי. אין מקרה של חייב אחד דומה למשנהו. קודם כל, יש לקבל הפטר מהחובות על ידי צו הניתן מבית המשפט המשחרר את החייב מנטל החובות. לאחר קבלת ההפטר, ישנה תקופת צינון שאותה מבקשים בדרך כלל המלווים והיא בדרך כלל נמשכת בממוצע 6 שנים.
לפי מומחים בתחום המשכנתאות, הלוואת משכנתא נחשבת אף פשוטה יותר להשגה מאשר הלוואות אחרות היות והמלווים מפקידים את ביתם כערובה. בכל מקרה של אי פירעון המשכנתא מכל סיבה שהיא, יוכלו המלווים להיפרע על ידי תפישת הבית שהופקד.

 

רצוי לבדוק היטב את דו"ח האשראי

כל גוף שנתבקש להעניק הלוואה, בודק את דוחות האשראי של המבקש בזכוכית מגדלת וכשמדובר בחדל פירעון לשעבר, הבדיקה היא קפדנית יותר וכך גם מידת החשדנות של המלווים מן הסתם, גבוהה יותר.
העובדה כי החייב היה חדל פירעון, עשויה כאמור להיות רשומה ולהישאר בדו"ח מספר שנים, ולפעמים, המלווים דורשים המתנה של מספר שנים שכאשר אלו יגיעו לקיצן, רק אז תינתן לחייב ההלוואה המיוחלת.

בדרך כלל תפקידו של עו"ד מומחה להליכי חדלות פירעון המייצג את החייב לדאוג למיטוב ציון האשראי של הלקוח שלו ועל כן, מומלץ מאוד לדרוש זאת ממנו כבר בפגישת הייעוץ הראשונה.
עורך הדין יבדוק שחובות שניתן בהם הפטר הוסרו מן הדו"ח וכן במידה שנפלו טעויות שיש בהן כדי לגרום לפגיעה ללקוח, עליו להגיש את הבקשות הנדרשות ובמקרים קיצוניים אף תביעות.

סוגי הטעויות הנפוצות בדוחות האשראי שיש לשים עליהן דגש הן:

  • מידע שאינו שלך בשל טעות בשמות
  • כתובות דומות
  • מספרי זהות שגויים
  • נתונים שאינם שייכים
  • שגיאות כתובת
  • פרטי חשבון לא נכונים
  • מידע מבן הזוג שלעבר שכבר אינו רלוונטי
  • מידע על חשבונות סגורים
  • מידע על נושים שלא היה לחייב כל קשר עמם.

בנייה מחדש של דו"ח האשראי

אם רוצים לזכות במשכנתא כמה שיותר מהר, ללא כל מיני משוכות מעיקות וסחבת מתישה, על החייב לשעבר להוכיח כי אפשר לסמוך עליו וכי יש ביכולתו להחזיר את ההלוואה במלואה.
כדאי להציג נתונים המלמדים על איתנות תעסוקתית, אם אתם עובדים במקום עבודה קבוע ויציב הדגישו זאת בבקשה. כנ"ל אם נערכה צוואה שבה צוין כי אתם תרשו בעתיד נכסים כלשהם או סכום כסף מסוים.

המלווה בסך הכל רוצה כאמור להיות רגוע ולצאת מתוך נקודת הנחה שתוכלו לעמוד בתשלומי המשכנתא שלכם, לכן, תנו לו את כל הסיבות האפשריות להבין שאתם סרתם מדרככם הכלכלית בעבר וכעת אתם מיושבים כלכלית ומבינים מהי מידת החשיבות של עמידה בהתחייבות.
ככל שנראה לכם הליך השגת המשכנתא מורכב למדי, היוועצו גם עם עורך דין מקרקעין על מנת שינחה אתכם בהליך רכישת הדירה ובכלל זה, קבלת המשכנתא. לעתים רבות עורכי הדין מתחום הנדל"ן נושאים עמם ידע עצום בתחומים רבים והתנסו עם סוגיות רבות.

 

התזמון הנכון

אמנם קיימת סבירות גבוהה שהחייב לשעבר יקבל את המשכנתא, אך יהיה מומלץ ונכון להמתין מס' שנים בסבלנות לאחר שהליכי חדלות פירעון הסתיימו ואז סביר להניח שהמשכנתא שתתקבל תהיה בתנאים טובים יותר.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מאמרים נוספים

יציאה לחו"ל של פושט רגל

עשרות אלפי ישראלים נמצאים בהליכי פשיטת רגל. כפי הידוע, על פושטי רגל חלות מגבלות רבות, ביניהן גם חוסר יכולת לצאת את גבולות הארץ. אולם חשוב

קרא עוד »

תובענות ייצוגיות

תובענה ייצוגית היא תביעה במשפט אזרחי שבה אדם יחיד תובע בשם קבוצה. התובענה הייצוגית מבוססת על מקרים בהם ישנם נפגעים רבים, אך לכל אחד מהם

קרא עוד »